Czym jest newsletter?

Newsletter często kojarzy się odbiorcy wyłącznie z folderem SPAM na jego skrzynce mailowej. W rzeczywistości jest to praktyczne i skuteczne narzędzie marketingowe, które wykorzystane w odpowiedni sposób przynosi zamierzony efekt. Na podstawie naszych obserwacji i doświadczenia wyróżniliśmy kilka zasad, których należy przestrzegać tworząc newsletter.

1. Najważniejszy jest cel

Na początku powinieneś postawić sobie pytanie: “po co wysyłam newsletter?” Czy jest to jedno z Twoich głównych narzędzi promocyjnych, czy bardziej forma przypominajki? Jeśli chcesz zachęcić odbiorcę do odwiedzenia Twojej strony, załącz ciekawe fragmenty artykułów i publikacji, które może tam znaleźć. Jeśli ważniejsze dla Ciebie są cele sprzedażowe, umieść w newsletterze informacje o przecenach i promocjach.

2. Zaintryguj czytelnika i zadbaj o treść

W dzisiejszych czasach na skrzynkę odbiorcy trafiają codziennie dziesiątki reklam. Jak sprawić, by czytelnik otworzył akurat tę Twoją? Możesz postawić na interesujący, frapujący tytuł lub umieszczenie w nim clue całego newslettera. Warto także sformułować go w sposób tajemniczy, zawierając zgrabne niedopowiedzenie lub nadać mu charakterystyczny motyw przewodni, tak jak zrobił to ze swoim newsletterem Paweł Tkaczyk. Pamiętaj również nie tylko o zachęceniu do otworzenia, ale także o samej treści newslettera. Najważniejsza jest jakość tekstów, a nie ich liczba. Odbiorca chętniej powróci do miejsca, gdzie zapoznał się z czymś interesującym lub angażującym. Spróbuj wejść w buty czytelnika i zadaj sobie pytanie w jaki sposób musiałby być zbudowany przekaz newslettera, żebyś go przeczytał i do niego wracał?

3. Pisz newsletter w sposób zwięzły

W newsletterze ważne jest zawarcie jak najbardziej użytecznych informacji w jak najmniejszej liczbie znaków. Odbiorca nie może za dużo scrollować i spędzać nad tym zbyt dużo czasu. Dobrym rozwiązaniem są krótkie zapowiedzi lub wprowadzenia do tekstów połączone z linkiem lub sam tytuł zawierający hiperłącze przekierowujące na stronę.

4. Nie przesadź z częstotliwością

Poprzez zalewanie skrzynki odbiorcy zbyt częstymi wiadomościami możesz go zniechęcić do dalszej subskrypcji. Rozsądnym wyjściem jest ustawienie stałej częstotliwości, np. wysyłka raz w tygodniu. Pamiętaj, że wszystko zależy od branży i Twojej działalności. Zastanów się jak często masz o czym informować swoich odbiorców i jakie działanie chcesz u nich wywołać.

5. Zachęć do subskrypcji

Zaoferuj czytelnikowi bonus powitalny i płynącą z subskrypcji wartość dodaną. Może to być np. kod rabatowy na pewne produkty lub usługi, darmowy bilet na organizowane wydarzenie, albo darmowa dostawa.

Pamiętaj, że stale możesz rozwijać i ulepszać swój newsletter. Przeglądaj i subskrybuj inne, w wielu z nich możesz natknąć się na ciekawe rozwiązania lub inspiracje, a także wyłapać popełnione błędy, których powinieneś się wystrzegać.

Opisy produktów i kategorii – jaką powinny mieć długość i co powinny zawierać?
opisy produktów i kategorii

Z raportu Wojna światów, czyli cała prawda o handlu online i offline, sporządzonego przez Instytut badawczy GfK, wynika, że około 11 Read more

Jak pisać teksty SEO? Poradnik dla nowicjuszy
Jak pisać teksty seo? Poradnik dla nowicjuszy

Treści uwzględniające zasady SEO to obecnie podstawa przy prowadzeniu wszelkich stron internetowych nastawionych na pozyskiwanie nowych użytkowników. Aby być widocznym Read more

Jak stworzyć newsletter, który przyciągnie użytkowników?
Jak stworzyć newsletter który przyciągnie użytkowników

Newsletter to bardzo potężne narzędzie marketingowe, które może wpłynąć na przywiązanie użytkownika i zwiększyć prawdopodobieństwo, że skorzysta z usług firmy, Read more

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym?
Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym_

Sprzedaż online, ze względu na łatwość i mniejsze koszty prowadzenia biznesu, cieszy się dużą popularnością. Niektóre stacjonarne sklepy decydują się Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *